Bemutatkozás
A Duna-Dráva Nemzetipark egyedi, különleges természeti kincsekkel megáldott területén, közel a Horvát határhoz található a négy kis település Lakócsa, Tótújfalu, Potony és Szentborbás gyermekeit befogadó iskolánk, a Lakócsai Általános Iskola. Intézményünk a csokonyavisontai Drávamenti Körzeti Általános Iskola tagiskolájaként működik. Az iskola mai épületét 1972-ben adták át, 1984-ben három tanteremmel, 1987-ben pedig tornateremmel bővítették. A négy falu lakossága nagy arányban horvát nemzetiségűnek vallja magát. Az utóbbi években a falvak népességösszetétele sokat változott. A horvát nemzetiségek száma arányaiban csökkent, több magyar és roma nemzetiségű lakos települt be. Az iskola története során mindig is az egyik legfőbb célja a horvát nyelv és kultúra ápolása volt. A kezdetektől emelt óraszámban tanulja a nyelvet minden itt tanuló gyermek. A horvát néptánc és népzene szakkör, énekkar, horvátországi kapcsolatok, tanulmányi versenyek, projektek a mai napig szolgálják a nemzetiség-tudat erősítését. Kiemelt feladata volt mindig is a szülőföld, a Dráva mente természeti kincseinek, kulturális értékeinek, nagyjainak tiszteletére nevelés. Az épület oldalában található Lakócsa híres szülöttjének, Fodor Józsefnek a mellszobra. A nemzetközileg elismert higiénikus „közegészségünk első apostola” https://hu.wikipedia.org/wiki/Fodor_J%C3%B3zsef_(orvos) . Az iskola elmúlt évtizedek során sok kiemelkedő igazgatóval, oktatóval, tanulóval büszkélkedhetett. Az iskola reprezentáns vezetői voltak hosszabb ideig: Petényi Antal (1970-73), Geosits István (1973-77 és 1982-89), Tunyoghy Emese (1977-81), Bunyevácz József (1989-91 és 1998-2006), Esze Ernőné (1992-96), Kecskésné Varga Eleonóra (2006-2020) és igazgatóhelyettesként Vucsetáné Bakó Ilona (1977-1996). Pedagógusok, akik több mint három évtizeden át tanítottak generációkat az intézményben: Gulyás Józsefné, Popovics Emil, Miátovics Anasztázia, Bödő Istvánné, Biczákné Popovics Anna, Kolaricsné Brantner Gyöngyi. A közel 100 fős gyermeklétszámmal kis iskolánk előnye a családias hangulat, személyes kapcsolatok, könnyebb differenciálási lehetőségek, iskolai „csapatkirándulások”, összefogás, együttműködés, innovatív gondolatok megvalósítása közös erővel.